اولین رئیس جمهور تاریخ امریکا که دو بار استیضاح می‌شود

تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا

تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا
۲۶ دی ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۴ کد : ۴۱ سیاسی
تعداد بازدید:۲۱۲
ترامپ، اولین رئیس جمهور تاریخ امریکاست که دو بار استیضاح می‌شود.
تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا

 

 

طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا توانست رای حداکثری را کسب کند.

به گزارش عصرایران، این طرح با هدف برکناری ترامپ، با ۲۲۹ رای مثبت و ۱۹۵ رای منفی تصویب شد.

۱۰ نماینده جمهوری خواه به این طرح رای مثبت دادند.

ترامپ اولین رئیس جمهور تاریخ آمریکاست که دوبار استیضاح می شود.

طرح استیضاح ترامپ هم اکنون به مجلس سنا می رود.

اولین رئیس جمهور تاریخ امریکا که دو بار استیضاح می شود

مجلس نمایندگان آمریکا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را در ارتباط با یورش هفته پیش به کنگره به اتهام "تشویق شورش" استیضاح کرده است.

او اولین رئیس جمهور در تاریخ این کشور است که دو بار استیضاح می شود.

به نوشته بی بی سی، این طرح با ۲۳۲ رای مثبت در مقابل ۱۹۷ رای منفی با پیوستن ۱۰ جمهوری خواه به دمکرات ها تصویب شد.

دوره ریاست جمهوری ترامپ روز ۲۰ ژانویه به پایان می رسد که بعد از شکست در انتخابات ماه نوامبر در مقابل جو بایدن نامزد حزب دمکرات است.

مجلس نمایندگان که در اختیار دمکرات هاست بعد از چند ساعت مباحثات پرحرارت طرح استیضاح را به رای گذاشت.

با این حال بعید است ترامپ پیش از پایان دوره اش مجبور به ترک کاخ سفید شود چون مجلس سنا در یک هفته ای که از دوره او باقی مانده تشکیل جلسه نخواهد داد.

هفته پیش ۱۳۹ جمهوری خواه علیه پذیرش نتایج انتخابات ۲۰۲۰ که کالج انتخاباتی در روز ۱۴ دسامبر تایید کرده بود رای دادند.

دونالد ترامپ در پیامی ویدئویی که عصر چهارشنبه در حساب توییتر کاخ سفید منتشر شد بدون اشاره به استیضاح خشونت های هفته پیش در کنگره را محکوم کرد و گفت که "خشونت و خرابکاری در کشور ما و در جنبش ما هیچ جایی ندارد."

مجلس نمایندگان بار پیش روز ۱۸ دسامبر ۲۰۱۹  ترامپ را با دو اتهام سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی علیه کنگره استیضاح کرده بود.  ترامپ متهم بود به اوکراین فشار آورده درباره رقیب سیاسی او جو بایدن تحقیق کند. با این حال مجلس سنا دو هفته بعد به تبرئه او رای داد.

 

اتهام ترامپ

اتهامات مطرح شده در مصوبه استیضاح جنبه سیاسی دارد نه مجرمانه. رئیس جمهور آمریکا از سوی کنگره متهم شده است در سخنرانی خود در روز ۶ ژانویه در واشنگتن هوادارانش را به یورش به ساختمان کنگره تشویق کرد.

در پی اظهارات ترامپ هواداران او به زور وارد کنگره شدند که در نتیجه قانونگذاران مجبور شدند روند تایید نهایی نتایج انتخابات را معلق کنند و به پناهگاه بروند.

ساختمان تحت محاصره درآمد و در جریان آن حوادث ۵ نفر جان خود را از دست دادند. یک نفر در اثر شلیک یک مامور امنیتی کشته شد و یک مامور پلیس هم که به دست مهاجمان مضروب شده بود بعدا درگذشت. مرگ سه نفر دیگر اورژانسی اعلام شد.

در طرح استیضاح آمده است که ترامپ "مکررا با انتشار بیانیه های کذب تاکید می کرد که انتخابات آمیخته به تقلب بوده بوده و نتیجه آن قابل پذیرش نیست."

در ادامه آمده است که او همچنین با تکرار این ادعاها "جمعیت (هوادارانش) را با سخنان خود تشویق کرد که همان طور که قابل پیش بینی بود به قانون شکنی در کنگره منجر شد."

در این طرح آمده است: "پرزیدنت ترامپ امنیت ایالات متحده و نهادهای دولتی آن را به شدت به خطر انداخت، سلامت نظام دمکراتیک را تهدید کرد، در روند مسالمت آمیز انتقال قدرت مداخله کرد، و یکی دیگر از قوای دولت (قوه مقننه) را به خطر انداخت."

ترامپ که جمهوری خواه است اکنون در سنا با محاکمه روبروست و اگر محکوم شود ممکن است برای همیشه از امکان شرکت در انتخابات محروم شود.

طرح استیضاح عمدتا در طول شکاف جناحی به تصویب رسید هرچند ده جمهوری خواه در رای استیضاح به دمکرات ها پیوستند.

 

 

قانونگذاران چه گفتند؟

نانسی پلوسی رئیس دمکرات مجلس نمایندگان در این جلسه گفت: "رئیس جمهور ایالات متحده تحریک کننده این شورش بود، قیام مسلحانه علیه کل کشور ما."

"او باید برود. او یک خطر صریح و حاضر علیه کشوری است که دوستش داریم."

بیشتر جمهوری خواهان در این جلسه از دفاع از شعارهای ترامپ خودداری کردند، و در عوض استدلال کردند که استیضاح او بدون مقدمه‌چینی های معمول در کمیته های کنگره برای بررسی اتهام انجام می شود و از دمکرات ها خواستند برای حفظ اتحاد آن را کنار بگذارند.

کِوین مکارتی رهبر جمهوری خواهان گفت: "استیضاح رئیس جمهور در چنین چارچوب کوتاهی اشتباه خواهد بود. معنی حرف من این نیست که رئیس جمهور مرتکب اشتباه نشده، رئیس جمهور مسئول حمله روز چهارشنبه به کنگره از سوی شورشگران خشمگین است."

  ترامپ در پیام ویدئویی خود که بعد از استیضاح منتشر شد اشاره ای به تحولات تازه در کنگره نکرد.

  ترامپ در این پیام ویدئویی خطاب به مردم گفت که "با صراحت" خشونت در کنگره را محکوم می کند.

"هیچ یک از هواداران واقعی من هرگز نمی تواند بر خشونت سیاسی مهر تایید بزند. هیچ یک از طرفداران واقعی من هرگز نمی تواند به ماموران قانون یا پرچم بزرگ ما بی احترامی کند. اگر کسی مرتکب این اعمال شود نه فقط به جنبش ما کمک نکرده بلکه به آن و به کشور ما حمله کرده است. این برای ما قابل تحمل نیست."

این شدیدترین اظهارات ترامپ در رد حمله خشن هفته پیش به کنگره است که بعد از سخنرانی او برای هوادارانش - که در آن نتیجه انتخابات را زیر سوال برد - انجام شد.

جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا در بیانیه ای در اشاره به حمله هفته پیش گفت: "این حمله مجرمانه برنامه ریزی شده و هماهنگ شده بود، حمله ای از سوی افراط گرایان و تروریست های داخلی که به تشویق دونالد ترامپ دست به خشونت زدند."

او افزود که اعضای مجلس نمایندگان براساس اختیارات قانون اساسی رای به "استیضاح و پاسخگو کردن رئیس جمهور" دادند.

 بایدن با اشاره به ادامه همه گیری اظهار امیدواری کرد که رهبری سنا "در مورد استیضاح راهی برای انجام وظایف خود براساس قانون اساسی و همزمان رسیدگی به سایر مشکلات عاجل کشور پیدا کند."

 

گام بعدی چیست؟

لایحه استیضاح بعد از این به سنا خواهد رفت تا محاکمه ای برای بررسی اتهامی که به ترامپ وارد شده برگزار کند.

برای محکوم شناختن ترامپ باید دو سوم اعضای مجلس که صد کرسی دارد به آن رای دهند یعنی حداقل ۱۷ جمهوری خواه به دمکرات ها ملحق شوند.

نیویورک تایمز روز سه شنبه گزارش داد که ۲۰ سناتور جمهوری خواه گفته اند که رای به گناهکار شناختن رئیس جمهور را مردود نمی دانند.

اگر ترامپ در سنا محکوم شود، قانونگذاران می توانند رای گیری دیگری در مورد محرومیت او از هرگونه شرکت در انتخابات آینده برگزار کنند. ترامپ گفته ممکن است در انتخابات ۲۰۲۴ نامزد شود.

اما محاکمه سنا به سرعت برگزار نخواهد شد. به گفته یک سخنگوی میچ مکانل رهبر سنا این مجلس تا روز ۱۹ ژانویه جلسه نخواهد داشت.

  مکانل همچنین گفت که او هنوز در مورد اینکه به محکومیت رئیس جمهور رای خواهد داد یا نه تصمیمی نگرفته. او گفت: "من قصد دارم به استدلال های حقوقی که در سنا مطرح خواهد شد گوش کنم."

 

منبع: سایت تحلیلی خبری «عصر ایران»

کلید واژه ها: استیضاح ترامپ استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ


نظر شما :