۷ عارضه جانبی تزریق واکسن کرونا

۷ عارضه جانبی تزریق واکسن کرونا

۲۳ آذر ۱۳۹۹ | ۱۳:۵۳ کد : ۲۴ پزشکی
تعداد بازدید:۲۱۶
نکته مشترک تمامی واکسن‌های کرونا که تاکنون به مرحله تولید انبوه رسیده و یا در مراحل آزمایش‌های بالینی قرار دارند، ضرورت تزریق آنها در دو مرحله به فاصله ۳ هفته برای ایجاد بیشترین میزان ایمنی جمعی در برابر بیماری کووید۱۹ است.
۷ عارضه جانبی تزریق واکسن کرونا

واکسیناسیون همگانی کرونا در برخی کشورهای جهان آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود طی هفته‌ها و ماه‌های آینده در بسیاری از کشورها آغاز شود.

به گزارش عصرایران، هم اکنون چند واکسن تولیدی کشورهای غربی و شرقی مجوزهای لازم را دریافت کرده و در برخی کشورها تزریق همگانی واکسن به مردم بر اساس اولویت‌بندی آغاز شده است.

از جمله مهم‌ترین واکسن‌های تولیدی کرونا واکسن "فایزر- بایون‌تک" تولیدی آمریکا و آلمان و نیز واکسن چینی "سینوفارم" و "کروناواک" (ساخت شرکت سینواک چین) و نیز واکسن روسی "اسپوتنیک وی" است که به مرحله تولید انبوه و فروش به دیگر کشورهای جهان رسیده‌اند.

برخی دیگر از واکسن‌ها از جمله واکسن آکسفورد و بسیاری از واکسن‌های دیگر نیز در مرحله آزمایش‌های بالینی هستند و پیش‌بینی می‌شود تا ماه‌های آینده با کسب مجوز از نظام‌های بهداشتی کشورها و سازمان بهداشت جهانی وارد چرخه مصرف جهانی شوند.

در کشور ما ایران نیز واکسن کرونا در مرحله نخست آزمایش‌های بالینی – انسانی است و طبق اعلام مراجع بهداشتی ذی‌صلاح احتمالا از تابستان سال آینده به مرحله تولید انبوه و واکسیناسیون سراسری خواهد رسید.

نکته مشترک تمامی واکسن‌های کرونا که تاکنون به مرحله تولید انبوه رسیده و یا در مراحل آزمایش‌های بالینی قرار دارند تزریق آنها در دو مرحله به فاصله 3 هفته است؛ به عبارت دیگر به گفته سازندگان واکسن، واکسن‌های تولیدی کرونا به شرط تزریق در 2 مرحله به فاصله 3 هفته، قادرند بالای 90 و یا 95 درصد و یا حتی بیشتر برای بدن تزریق کنندگان در برابر بیماری کووید19 ایمنی ایجاد کنند.

اما تزریق این واکسن‌ها چه در مرحله آزمایش‌های بالینی و یا در مرحله واکسیناسیون سراسری بدون عوارض جانبی نیست و غالبا با تزریق واکسن بدن افراد دچار علایم خفیفی از بیماری مشابه سرماخوردگی و یا آنفلوآنزا خواهد شد که به فاصله 1 تا چند روز این علایم  خفیف برطرف خواهد شد و با تولید پادتن‌ها علیه ویروس در خون افراد ایمنی مناسبی برای آنها ایجاد خواهد کرد.

در برخی موارد نادر نیز ممکن است تزریق واکسن منجر به علایم و حساسیت‌های شدید شود و حتی در برخی موارد در مراحل آزمایش‌های بالینی تزریق واکسن منجر به مرگ تعداد معدودی از افراد شده است.

تزریق واکسن کرونا چه در مرحله آزمایش‌های بالینی و چه در مرحله واکسیناسیون سراسری ممکن است 7 عارضه جانبی برای فرد تزریق کننده به همراه داشته باشد:

1- تب خفیف یا حتی نسبتا شدید که البته انتظار است به زودی رفع شود

2- درد نسبتا طولانی اما قابل تحمل در بازو

3- سردرد که در بعضی موارد ممکن است شدید باشد اما انتظار می‌رود با دوام نباشد

4- لرز یا احساس لرز

5- حالت تهوع

6- احساس خستگی

7- واکنش آلرژیک شدید

مورد هفتم بدترین احتمالی است که ممکن است پس از تزریق واکسن کرونا برای فرد تزریق کننده واکسن روی دهد؛ اما خبر خوب اینکه غالب این علایم و عوارض جانبی خفیف بوده و طولانی نیستند و ظرف 1 یا چند روز از بین می‌روند اما به هر جهت همان طور که ممکن است سیستم ایمنی بدن برخی افراد در برابر ویروس کرونا عکس‌العمل‌های شدیدی نشان داده و به نوع شدید بیماری کووید19 مبتلا شوند در مرحله تزریق واکسن نیز ممکن است واکنش بدن افراد بسته به متغیرهایی از جمله بیماری‌های زمینه‌ای، عوامل ژنتیکی و میزان ایمنی بدن متفاوت باشد.

 

کلید واژه ها: کووید-۱۹ کرونا واکسن کرونا


نظر شما :